VĚNUJTE SVÝM ŠPERKŮM NÁLEŽITOU PÉČI

07. Lis. 2021 | Tipy a zajímavosti |

Šperky jsou jednou z nejosobnějších věcí a podtrhují naši individualitu. Měli bychom o ně správně pečovat, aby nám dlouho vydržely krásné a v případě drahých kovů nebo šperků s kameny i energeticky nabité. Často se nás ptáte jak na to, a proto jsme pro vás sepsali pár informací a rad ohledně typů šperků, které najdete v nabídce Yoga-day.

Prsteny ITAPEMA s krystaly a drůzami zaujmou na první pohled a poskytnou vám energetickou ochranu po celý den. Velikost prstenů je nastavitelná a každý kus je naprostý originál.

 

Stříbrné šperky

V naší nabídce najdete i jemné a minimalistické náhrdelníky s originálními motivy.

U šperků ze stříbra většinou najdete označení „Ag 925/1000“, které vyjadřuje ryzost stříbra. V tomto případě se jedná o klenotnické stříbro neboli také sterlingové stříbro. Může být povrchově upravené rhodiem, které oddaluje černání šperku a umožní jeho nošení i některým lidem se slabší alergií na stříbro.

Z energetického hlediska stříbro symbolizuje měsíc a ženský princip. Probouzí citlivost, jemnost, prohlubuje emoce a schopnost napojení se do duchovního světa. Pomáhá při meditaci a chrání před nočními můrami a negativitou. Působí na hormonální nerovnováhu.

 

Oxidace stříbra

Určitě se vám už stalo, že stříbrný šperk zčernal nebo se nechtěně obohatil o různobarevné odlesky. Tento jev je zcela běžný a vzniká chemickou reakcí se vzduchem nebo potem. Nežádoucí změny na šperku jsou vlastně tenká zkorodovaná vrstva stříbra. Ve městech oxidace probíhá o něco silněji než mimo ně. Dobrá zpráva je, že zoxidované stříbro můžete poměrně snadno vyčistit. Udělejte to ale co nejdříve.

 

Šperky s minerály jsou skvělou možností, jak mít milovaný kámen stále při sobě.

Metody čištění stříbrných šperků

bez kamenů:

● ultrazvuková čistička (dá se koupit nebo vám šperky touto metodou vyčistí v klenotnictví),
● speciální přípravky na čištění stříbra (seženete v drogerii nebo klenotnictví),
● lešticí hadřík (seženete v drogerii nebo klenotnictví),
● měkký kartáček nebo houbička + neabrazivní zubní pasta,
● odmočení v horké vodě se sodou, citronem, kypřicím práškem nebo octem apod.

s kameny:

● profesionální čištění v klenotnictví,
● měkký kartáček nebo houbička + neabrazivní zubní pasta (kameni se ale úplně vyhněte).

 

 

 

 

Postříbřené a pozlacené šperky

A co vy? Máte raději stříbrnou nebo zlatou barvu?

Na první pohled nepoznáte, že se nejedná o zlatý nebo stříbrný šperk. Základem je často mosaz (ITAPEMA šperky) nebo u pozlacení i stříbro (ORGANIC šperky). Samotná mosaz má teplou žlutou barvu a podléhá oxidaci stejně jako stříbro, tedy byste se při čištění teoreticky mohli řídit radami výše, ALE! Pokud je mosaz postříbřená nebo pozlacená, čištění nepřipadá v úvahu. Místo toho je třeba chránit vnější vrstvu šperku před narušením.

Vyhněte se tedy mechanickému poškození (poškrábání, ošoupání) a vlhkosti (voda, pot). Šperky vždy sundávejte na práci, cvičení, koupání i jiné máčení ve vodě. Pokud zapomenete, šperk co nejdříve osušte.

 

 

Jemné šňůrkové náramky s minerály a ekologickým balením nejlépe vyberete srdcem.

Šperky s drahými kameny

Zde je třeba brát ohled jak na doplňkový kov, tak i na samotný kámen. Ať už se jedná o hladký minerál, krystal nebo drůzu, na jakékoliv hrubé mechanické nebo chemické čištění samotného kamene zapomeňte. Tady dostává prostor hlavně čištění energetické a nejlépe za sucha pomocí vykuřovadel. Šperky s kameny je vhodné taktéž nabíjet – nejlépe na měsíčním světle nebo drůze křišťálu (pozor na poškrábání).

 

 

Jak o šperky pečovat?

šperky, které zrovna nenosíte, nenechávejte ležet volně na vzduchu,
● uchovávejte je ve šperkovnici, ideálně v sametovém nebo bavlněném pytlíčku a ještě ideálněji každý kus zvlášť,
● šperky sundávejte na spaní, cvičení, plávání, mytí rukou nebo uklízení,
● parfém aplikujte mimo místa, kterých se šperky dotýkají,
● nikomu je nepůjčujte a kultivujte vaše společné energie.

 

 

O všechno milované je třeba se i s láskou starat. Platí to o mezilidských vztazích, svém těle, květinách či domácích zvířátkách nebo o materiálních věcech, jako jsou právě šperky. Nemusíte jich mít kvanta. Stačí pár pečlivě vybraných kousků, které s vámi ladí a budete je nosit s radostí a se správnou péčí i dlouhé roky.

 

Mohlo by vást také zajímat

VSTUPTE DO SVĚTA JÓGY

Jógoví nadšenci, nové kurzy i jógoví lektoři rostou jako houby po dešti. Až by se občas mohlo zdát, že kdo necvičí jógu, jako by...

VE SVÉM VLASTNÍM RYTMU

Také se někdy cítíte tak trochu ztracení? Občas je těžké porozumět ostatním lidem nebo situacím v našem životě a jsou věci,...

LEVANDULE

Levandule je nejoblíbenější olej, který máte v našich přípravcích velmi rádi.  Je to velmi specifický aromatický olej. Má...