OSTARA – SVÁTEK RADOSTI A ZNOVUZROZENÍ

05. Bře. 2023 | Editoriály |

Jarní vzduch nám pozvolna naplňuje plíce radostným očekáváním světlejších a teplejších zítřků a my už se nemůžeme dočkat jara! V nejbližších dnech nás čeká jarní rovnodennost připadající na 20. března a s ní spojený pohanský svátek jménem Ostara.

Vneste hravou radost do vašeho domova díky kreativním dekoracím, které najdete i u nás v Yoga-day.

 

Ostara – svátek Kola roku

Svátky Kola roku zahrnují celkem 8 slavností a mají za úkol naučit člověka přizpůsobit se běhu času a vnímat proměny Země. Propojují spiritualitu s naším moderním světem a vrací nás zpátky ke kořenům, tradicím a rituálům. Jedním z těchto svátků je i jarní Ostara připadající na 20. – 23. 3. a s ní spojená jarní rovnodennost, která do našich životů pomalu vrací světlo a život.

Zelená je jednou z barev, která ztělesňuje účel oslav v období Ostary.

 

Nový život

Světlo pomalu začíná vítězit nad tmou a paprsky slunce nás nabíjí úžasnou energií. Země se probouzí ze zimního spánku a kolem nás se rodí nový život. Právě ten symbolizují nám známá velikonoční vajíčka, která se malovala červenou barvou znázorňující život a posvátnými symboly.

Nádherná svíčka z limitované kolekce s vůní palmarosy a limetky zasypaná květy a aventurínem vnese do vašeho domova harmonizující energii a ochranu před elektrosmogem, smutkem i únavou.

 

Použijte skořápky vajíček, do kterých můžete dát květy nebo krystaly a nádherná minimalistická dekorace je na světě.

 

Čas plný energie a plnění snů

V tuto dobu nás zaplavují endorfiny a máme dostatek síly k novým začátkům a celkové změně všeho, co nám v životě už neslouží. Právě nad tím jsme měli čas přemýšlet v zimním období a teď nastává prostor pro realizaci našich snů a přání. Začíná období ohně, odvahy a vášně.

Na tohle květinové koště jsme opravdu pyšní! Nese silné poselství Ostary – květiny jako nový život, a koště – jako symbol zbavení se všeho nepotřebného. Zároveň je to originální alternativa ke klasickým věncům na dveře.

 

V rytmu oslav a zářivých barev

Možná se vám bude chtít tančit, užívat života, zpívat a vychutnávat si paprsky slunce. Přesně tak i přirozeně probíhali tehdejší oslavy jara. Uspořádejte si vlastní oslavu v kruhu přátel, oblečte se do červených a zelených barev, zapalte oheň a vychutnejte si dobré červené víno.

Je čas pozvat přátele a užít si hojnost ve společném kruhu. Možná bude prostor i pro vyložení karet, kdo ví?

 

Ženská sexualita a plodnost

Svátek Ostara úzce souvisí s oslavami ženské plodnosti, jejímž ztělesněním je i bohyně Vesna, která je znázorňována s červenými tvářemi, plnými tvary a záplavou květin místo šatů. Vesna přináší lásku a také první jarní bouřku. Legendy praví, že když Perun uviděl krásu Vesniných očí, chtěl ji obejmout, a tak upustil své kopí, které způsobilo první jarní blesk. Pečujte o sebe a vyjádřete vděčnost svému tělu plnému života.

Dopřejte si jarní sebepéči se vším všudy. Udělejte si dobré jídlo a pití, jako třeba květinovou vodu, a zařaďte činnosti, které vás nabijí novou energií.

 

Rituál kouře

To, že kouř má očišťující účinky, už víme. Ale jeho moc je během Ostary ještě silnější. Už v dávných dobách naši předci v tento čas zapalovali rituální ohně, které měly chránit před živelnými pohromami. Tento rituál, který vám přinášíme pro inspiraci, navíc využívá i ženskou energii a podporu právě vzkvétajícího nového života. Doporučuje jej ideálně provést v kruhu vám blízkých žen. Zde je postup:

rozestavte kameny na mřížku (doporučujeme růženín, kalcit apod.)
(kruh chrání a symbolizuje ženskou energii, podporuje a ochraňuje účastnice rituálu)
přidejte další prvky, jako jsou svíčky a květiny,
(svíčky symbolizují světlo, které se vrací zpět do našich dnů)
doprostřed mřížky dejte misku s pískem nebo kadidelnici a do ní položte uhlík,
na uhlík nasypte jarní právě sesbírané byliny (sedmikráska, kopřiva apod.)
přidejte dřívko Palo Santo,
stanovte si společný záměr a vychutnávejte energii a účinky kouře.

Mřížky a podložky jsou skvělým designovým doplňkem vašeho oltáře a zároveň také praktickým pomocníkem ve světě rituálů.

 

Ostara – další tipy na aktivity

 Může to být:

procházka lesem a čerpání živoucí energie,
vyhřívání se na sluníčku,
jarní úklid,
pečení chleba,
sázení semínek a plánování zahrady,
zařazení ranních ledových sprch,
zapalování ohňů jako ochrana před živelnými pohromami,
úprava oltáře a přidání symbolu plodnosti,
pletení pomlázky (bývá spojována s bouřkou, ženskou plodností i životem v mladých proutkách).

Asi nejlepší tip na aktivitu, který vám můžeme dát, je ten, abyste se řídili svojí intuicí a dělali to, co zrovna cítíte, že potřebujete.

 

 

Užívejte si jarní sluneční paprsky a směřujte svou energii do činností, které vám přinesou radost.

Mohlo by vást také zajímat

10 DŮVODŮ PROČ CVIČIT JÓGU

Uvědomit si, proč je důležitá jogová praxe, proč se jí chceme věnovat a jak moc dokáže ovlivnit náš život je opravdu důležité....

ZAŽIJTE S NÁMI MAGICKÉ VÁNOCE

Vánoční čas je sám o sobě plný kouzelných okamžiků. A což potom, pokud svůj byt a vánoční tabuli vyzdobíte magickými předměty?...

PODZIMNÍ RÁNA, NA KTERÁ SE BUDETE TĚŠIT

Z hlediska cirkadiánního rytmu vašeho těla je probuzení a první denní sousto opravdu důležité a určitě jste už slyšeli, že ráno...